SiirLer

ResimLer

Sarki SozLeri

Videolar

Cinsellik

Arama Yap

FiLm izLe

KategoriLer

Ana Sayfa
BurçLar
Aska Dair
BilmeceLer
CinseLLik
IRc KomutLarı
FilmLer
FıkraLar
GüzeL SözLer
HaberLer
HikayeLer
Kadinca
Msn Messenger
ÖdevLer
ProgramLar
ResimLer
Rüya TabirLeri
SagLık
VideoLar
Yemek Tarifi
Sarkı SözLeri
SiirLer
isLami
Müzik iNdiR
Doviz KurLarı

 Kurban NasıL KesiLİr

   

Okunma

3528

Kurban Nasıl kesilir? İslam dinine göre kurban nasıl kesilmelirdir? Kurban kesilirken hangi dua okunmalıdır? Kurban Kesme videosunu izle ve kurban keserken okunacak duayı öğren.

Kurban edilecek hayvan ite-kaka degil, inicitilmeden kesilecek yere götürülmelidir. Kurban kesmek için biçak önceden bilenip hazirlanir ve hayvanin göremeyecegi bir yere konulur. Sonra hayvan ayaklari ve yüzü kibleye gelecek sekilde sol tarafina yatirilir. Hayvanin sag arka ayagi serbest kalmak sartiyla diger ayaklari baglanir. Bundan sonra tekbir ve tehlil getirilir. Arkasindan “Bismillahi Allahü ekber” denilerek, hayvanin boynuna biçak vurulur. Nefes ve yemek borulari ile sahdamari denilen iki anadamari kesilir. Ilik bu ilk darbelerde kesilmeyerek, kanin iyice bosalmasi ve hayvanin caninin çikmasi beklenmelidir. Hayvanin caninin iyice çiktigina kanâat getirildikten sonra, ilik kesilerek basi koparilmali, hayvanin yüzülmesine baslanmalidir. Aksi halde hayvan aci duyacagindan mekruhtur. Sigir, manda, koyun ve keçi çene altindan, deve ise gögsünden bogazlanir. Bunlarin aksini yapmak mekruhtur.

Hayvani elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir, kendisi de basinda bulunmali ve su ayeti okumalidir. “Kul inne salati ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi rabbi’l-Alemine la serike lehu.”

“Süphesiz benim namazim, kurbanim ve diger ibadetlerim, diriligim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun ortagi yoktur.”

Yalniz kurban sahibinin besmelesi yeterli olmaz, kurbani kesen “Bismillahi Allah-u Ekber” demelidir. Besmeleyi kasten terkederse kurbanin eti yenilmez.Benzer Konular  
Tan-Taş Yürekli Şarkı Sözü


Murat Göğebakan - Gözleri Deniz Kokan Yarim


İgnore Who Flood Koruma KomutLarı


Songül KARLI - Şu Dağlarda Kar Olsaydım


Berat Kandili Önemi


Berat Kandili


Regaip Kandili Duası


Regaip Kandili videosu 2016


Regaip Kandili Sözleri Mesajları 2016


Forum Sohbet Chat Diyet Rejim Rejimdiyet

Copyright © 2009 Tüm HakLarı SakLıdır