16 Nisan 2017 Pazar Referandum Sonuçları

İçindekiler

Türkiye genelinde milyonlarca vatandaşın bu sabah saatlerinden itibaren oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

 

Oy kullanma işleminin 17:00'a kadar devam etti ve seçmenler bu saate kadar oy verdiler. Diğer yandan referandum sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı da merak edenler için basın açıklması şöyle yanıt verdi.

 

Referandum sonuçları Yüksek Seçim Kurulu'nun yayın yasağını kaldırmasının ardından halka tv kanalları internet ve sosyal medyadan açıklanacaktır.

 

Türkiye'de son yıllarda sandık güvenliği meselesi büyük tartışmalara yol açmakta. Özellikle 2014 yerel seçimlerinde yaşanan elektrik kesintileri ve 1 Kasım'da sandıklarda görülen plakasız araçlar, vatandaşların ihbarları sandığa olan güveni zedeliyor. 
Sandık güvenliğinin sağlanması için siyasi partiler sandıklara temsilci gönderiyor ve bu temsilciler oylamalara hile karışmaması için süreci takip ediyor. Normal seçimlerden farklı olarak referandumda 1 oy bile sonucu etkileyebileceğinden sandık güvenliği ve oylamada herhangi bir usulsüzlüğün olmaması büyük önem taşıyor.

 

Türkiye’nin kaderini belirleyecek Anayasa referandumu için büyük gün geldi çattı. Milyonlarca vatandaş “Evet” ya da “Hayır” tercihinde bulundu. Yaklaşık 80 milyonu ilgilendiren bu tarihi günde halk sandıktan çıkacak 2017 referandum sonuçlarını merak ediyor.