19 Mayıs 1919-2017

Atatürkün Gençlere Hitap Ettiği Türk Milletinin Gururu 19 Mayıs Genclik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun..

Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bayramı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın bu yıl 98. Kutlamaları harika Şenlik ve Etkimliklerle Türkiye'nin Dört Bir Yanından Kutlamalar Sürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. TürkMilleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmıştır.

Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında Anadolu’nun durumu çok kötüydü. Uzun savaşlardan çıkmış halk, yorgun, bezgin ve moralsiz idi. Osmanlı İmparatorluğu, İtilaf Devletlerinin esiri olmuş, İstanbul işgal edilmiş idi. Sultan Vahideddin ise çaresiz ve zavallı bir durumdaydı.