Bebeklere Yoğurt Nasıl Yapılır

İçindekiler

Yeni Doğan bebeklerimiz 4-6 aylar nasıl beslenmelidir diyecek olursak vede vereceğimiz besinlerde dikkat etmemiz gerek ve beslenmesinde çok önemli bir yer tutan, çünkü artık bebeğiniz hızla büyüyordur ve buna bağlı olarak besin ve enerji ihtiyaçları de artmaktadır…

Beslenme otoritelerinin ortak görüşü anne sütü veya benzeri bir mamanın 4.-6. aylardan sonra bebek beslenmesinde yalnız olarak yeterli olmayacağıdır. İlk 3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir.

İlk 4-6 ay anne sütü veya biberon maması ile beslenen bebekler bu dönemden sonra sağlıklı gelişimlerine devam edebilmek için değişik besinlere de gereksinim duyarlar. Ek gıdalara başlama vakti 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6. aydan sonraya da bırakılmamalıdır.

Üstelik, anne sütü varsa kesinlikle devam etmelisiniz. Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz.

2 numaralı devam mamaları bebeğin bu dönemdeki besinsel gereksinimleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir.

4. ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler.

Bu, bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir.

Bu aylardan sonra bebeğinizin sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır demekki.


Ben ilk olarak sade denemiştim kızım yemedi çok uğraştırdı beni yoğurt konusunda bisküvili elmalı muzlu armutlu reçelli her şekilde verdim yemesi için sende deneyebilirsin

çünkü yoğurt çok önemli bebekler için kızım şimdi iyice alıştı yoğurda yemeklerin yanında veriyorum hergün.

çok seviyor yogurdu ben sade olarak her gün 1 kase veriyorum Hiç zorlanmadan yedirdiğim şey yoğurt.

inşallah senin bebeginde severek yer ve bir şeyler karışmana gerek kalmaz devam mamasıyla yapamayınca doktorumuzun tavsiyesi üzerine babymıx verdim.

daha sonra yogurt yapma makinası aldımm.şimdi gönül rahatlıgıyla veriyorum.