Çürük diŞ vücuttaki hastalıkların tetikleyicisi

 

BİNGÖL (İHA) – Bingöl Ağız ve DiŞ Sağlığı Hastanesi BaŞhekimi Dr. Mahmut EliŞ, insan sağlığının ağızdan baŞladığını belirterek, diŞteki basit bir çürüğün vücudun diğer organlarında enfeksiyona neden olabileceğini ve bunun ciddi olumsuzluklara yol açabileceğini söyledi.
Ağız ve diŞteki hastalığın kan dolaŞımını etkileyerek kısa bir sürede vücudun diğer organlarına baskı kuracağını belirten Dr. Mahmut EliŞ, vatandaŞların bu konuda duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. EliŞ, ağız ve diŞleri sağlıklı olan insanların tüm vücudunun sağlıklı sayıldığını belirterek, “Ağız ve diŞlerin sağlıksız olduğu durumlarda vücudun bir çok bölümü olumsuz etkilenir. Basit bir çürük vücudun diğer bölgesindeki organlarda enfeksiyona ve dolayısıyla çeŞitli hastalıklara yol açmaktadır. DiŞlerdeki çürük olayı besinlerle mideye, oradan da kan yolu ile vücudun çeŞitli yerlerine yerleŞebilir. Bu da çok ciddi olumsuzluklara neden olmaktadır. DiŞten dolayı kalp, sindirim sistemi, dolaŞım sistemi bir bütün olarak böbreklerde çeŞitli rahatsızlıklar oluŞmaktadır” dedi.
VatandaŞların diŞ sağlığına yeteri önemin vermesini isteyen Dr. Mahmut EliŞ, basit bir olay olarak görülen bu durumun bütün vücudu etkisi altına aldığının bilinmesi gerektiğini söyledi. EliŞ, “Ağız ve diŞ sağlığı insan vücudu için çok önemlidir. Ağızdaki basit bir çürüğün insan vücudunda değiŞik hastalıkların baŞlangıç nedeni ve tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle ağız ve diŞ sağlığının ciddiye alınması gerekir” Şeklinde konuŞtu.