Ev Kadınlarına Emeklilik İmkanı! İşte Detaylar

Anadolu’nun derhal acilen her noktasında hatunlar aile bütçelerine ek yapıyor. El işi yapanlar, bahçesinde ürettiği zerzevat ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var. Hatunlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, birebir devranda standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor. Bunun üç yolu bulunuyor. İşte detayları…

1- İsteğe bağlı sigorta

2- Vergisiz esnaflık

3- Tevellüt borçlanması

KENDİSİ ÜRETİP SATANLAR

Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ münhasıran konut hatunları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak kuralıyla bir iş bölgesi açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, meskenlerde personel almamak kaidesiyle üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu cins işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alabiliyor.

26 GÜN ÜZERİNDEN

Muafiyet evrakı alan mesken hatunları isterlerse sigortalı da oluyor. Dokümanı olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 26 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 2019 yılı için ödenecek prim fiyatı ise 709 lira. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.

ARANAN KURALLAR

– 18 yaşından büyük olmak

– Mecburî sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

– Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

– Gelir vergisinden muaf olduğunu belgelemek

PRİME DİKKAT!

İsteğe bağlı sigortada emeklilik kaideleri BağKur’a nazaran düzenleniyor. Bunun için bayanlarda tam emeklilik için 7 bin 200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olmuş bir hatun buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu kere 58 yaşında emekli olabiliyor. (Posta)