Genital herpesin nedir

GenitaL Herpesin Nedir ? Tedavisi Var mı?

 

Genital herpes ‘Herpes simplex’ adlı bir virüsten kaynaklanır. Virüs ile enfekte olan insanların çoğu herhangi bir semptom göstermez.

Herpes simplex virüsünün (HSV) iki ana tipi vardır: HSV-1 ve HSV-2. HSV-1 enfeksiyonu çoğunlukla yüz bölgesinde uçukların ortaya çıkmasına yol açar

Genital herpesin semptomları genital organlarınızda uçuk (kabarcık, kızarıklık, ağrı, kaŞıntı) çıkmasına benzer. Semptomların ilk ortaya çıkıŞının ardından, yeni semptomlar ortaya çıkabilir, ya da diğer adıyla “reküranslar” oluŞabilir.

Genital herpes virüsü ile enfekte olan bir kiŞi için kesin tedavi olmamasına rağmen, ilaç tedavisi yoluyla semptomlar kontrol altında tutulabilir ve cinsel aktivitenin daha güvenli yapılmasıyla (kondom kullanılarak) enfeksiyonun eŞlere bulaŞma riski azaltılabilir.

  • Genital herpesin Tedavisi Var mı?
  • Genital Herpes Nedir?
  • Genital herpesin belirtileri nelerdir
  • Herpesim Var ne olacak

 

Ne yazık ki, virüs bir kez bulaŞtığında, ömrünüzün sonuna kadar vücudunuzda kalır ve daha sonra zaman zaman tekrar ortaya çıkabilir.

Virüs tekrar ortaya çıktığında, belkemiğinin tabanındaki sinirlerde (ganglia) yer alan virüs dinlenme yerini terk ederek sinir boyunca dolaŞır. Genellikle vücuda girdiği noktaya geri gönüŞ yapar, fakat bazen yeni kabarcıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Virüsün ortaya çıkıŞını önlemek ya da ortaya çıkıŞ sıklığını azaltmak için sürekli olarak ilaç alınabilir.