Kimse O’nun Kadar Sevilmedi Sevilmeyecek

ALLAH (cc) Kulu ve Elçisi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)  Rebiülevvel ayında Peygamber Efendimiz Doğum Gecesi Olarak Bilinmektedir.

Her yıl kutlanan, Müslüman alemi için en değerli günlerden birisi olarak kabul edilen bir Mevlid Kandili’ne daha ulaşabilmenin heyecanı yaşanıyor. ”Mevlid Kandili ne zaman” sorusunu yazacak kişilerin karşısına yanlış bir tarih ile karşılaşıyor. Bu önemli gece 29 Kasım Çarşamba gününe denk geliyor.

Mevlid’in anlamı: doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denilmektedir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam’da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.