Kişiliğinize göre diyet

1.KiŞilik: Tembel, yerinden kalkmayan insanlar kolayca 

Kalorileri azaltabilirsiniz, fakat metabolizmanızı canlandırmak için yeterince hareket etmezsiniz. Uzaktan kumanda ile kanalları değiŞtirmek bir egzersiz değildir! Aktivite, kalori vermeyi baŞarmanın tek yolu. Kalori, porsiyonlara dikkat etme, sağlıklı kiloda kalmak için anahtardır. Ekstra kiloları yakmak ve kilo vermek için hareket etmelisiniz. İŞte merdivenleri kullanın, arabanızı bulunduğunuz yerden uzağa park edin, kiŞisel eğitimcinize iki dönem daha yatırım yapın.

2.KiŞilik: Karbonhidrat sever

Yemek programınız, et bazlı protein, pirinç, patates, ekmek ve tahıllar gibi beyaz karbonhidratlardan oluŞuyorsa; kilo verme ve sağlıklı kalma bir meydan okuma olacaktır. Et yerine, balık, yumurta, bezelye veya soya ürünü tüketin. Kırmızı ile beyaz etin yağsız tarafını tercih edin. Yüksek lif içeren patates, öğütülmemiŞ ekmek, esmer ve beyaz pirinç, kuskus, bulgur ve düŞük Şekerli öğütülmemiŞ tahıl seçin. Ve porsiyonlarınıza mutlaka dikkat edin.

3.KiŞilik: AŞırı çalıŞan

Sabah kahvaltısı, öğle yemeği yapacak vaktiniz yok ve akŞam yemeklerinizi iŞten eve gidiŞ yollarında yiyiyorsunuz. Size tanıdık geldi mi? AraŞtırmalara göre yumurta, yoğurt gibi proteinler, kuruyemiŞ, meyve veya tam kepekli ekmek gibi karbonhidratlar içeren doyurucu bir sabah kahvaltısının fiziksel ve zihinsel enerji seviyesini arttırdığını, stres seviyesini azalttığını ve metabolimanızın uyarılmasını sağladığını gösteriyor. Öğle yemeği için, bezelyeli salata, balık veya ızgara tavuk veya üğütülmemiŞ tahıl makarnası ve ton balığı olan haŞlanmıŞ sebzeler seçin. AkŞam yemeği için, salata veya acılı sebzeler ile doyurucu bezelye yemeği, küçük bir meyve salatası veya sebzeli haŞlanmıŞ yumurta deneyin. Günlük fındık fıstık, bir meyve, otlu peynir veya kereviz, humus gibi atıŞtırmalar kan Şekerinizi dengelemenize, zinde ve üretken hissetmenize yardımcı olur.

4.KiŞilik: Sadık olmayanlar

Yiyeceklerin ikinci veya üçüncü porsiyonunu yemek için mazeretler üretirsiniz. Fakat sağlıklı yiyecekler, kilo kazanmanıza neden olabilir. Bazı yiyecekler lif bakımından zengindir ancak aynı zamanda, kalori ve iŞlenmiŞ Şeker bakımındanda zengindirler. AtıŞtırmalıklarınızın yüksek kalorili protein barlarından oluŞmamasına özen gösterin. Lif bakımından zengin ve besleyici olamalarına rağmen, patateslerin, esmer pirincin ve diğer tahılların bile dengeli tüketilmesi gerekir. Sağlıklı beslenmeye devam edin fakat porsiyonlarınızı da her zaman kontrol edin.

5. KiŞilik: Abur cubur severler

Gün boyunca çok az besleyici yiyecek yiyiyor ve abur cubur yemekten hoŞlanıyor musunuz? Çoğumuzun yaptığı gibi. Üç öğün kuralını atlamak ve iŞ arkadaŞlarınızın masasından avuç dolusu Şekerleri, para ile çalıŞan satıŞ otomatından atıŞtırmalar ve sağda solda bu yiyecekleri tıkınmak çok kolaydır. Çoğu diyet yapan insan, gün boyunca atıŞtırlan yiyeceklerin kilo yaptığına inanmıyorlar. AtıŞtırılan yiyecekler kilo yapar ve hatta daha aç olmanızı sağlarlar. Kan Şekeri seviyenizi, dengeli bir diyetle dengede tutarak, aŞırı tutkularınızı ve isteklerinizi azaltabilirsiniz. Gün boyunca atıŞtırma ihtiyacı duyuyorsanız patlamıŞ mısırı, fındığı, yüksek lifli tahılı, kurutulmuŞ meyveyi, dondurulmuŞ çilek, üzüm veya muz, küçük bir parça koyu çikolata veya yağsız puding gibi yiyecekleri dengeli bir Şekilde tüketebilirsiniz.

6. KiŞilik: Hazır yemek sevenler

En çok hazır yiyeceklerin trans yağ, doymuŞ yağ, tuz ve çok büyük porsiyonlar ile eklenmiŞ beyaz Şeker, kalori yüküne eklenen ekstra baharat bakımından zengin olduğunu biliyorsunuz. Izgara ve sebzeli yemekleri tercih edin.