173 Kez Bakılmış

Kışın Tüketmemiz Gereken Bitki Çayları

İçindekiler

Kış aylarında hepimizin bildği gibi hapşırma ökrüsük gibi kronik kış hastalıkları yaşamaktayız. Bunun için çok önemsemeyip ama aynı zamanda şifa niyetine içtiğimiz bitkiler ve bitki çayları hayatımızda büyük önem taşımaktadır.

Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse şöyle bakalım hangi bitki ve çaylar şifa kaynağıdır.

Adaçayı:Antiseptik özelliği var,direnci artırır,hafızayı açar,canlandırıcı etkisi var,bulantıyı kesiyor, hazım sistemini düzenliyor.

Anason:Hazmı kolaylaştırır, iştahsızlığı giderir, yemeklere karşı görülen tiksintiyi giderir, mide ve bağırsak gazlarını giderir,idrarı arttırır, kusmaları önler.

Civanperçemi:Adet kanamalarını düzenler , menopoz döneminde olsun ister olgun bir kadın olsun, tüm hanımlarımız için civanperçemi çayını içmek çok önemlidir. Aklımıza gelecek tüm konularda , döl yatağını (rahim) en iyi şekilde tedavi eder.

Ihlamur:Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

Kuşburnu:Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir.Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.

Nane:Mide ve bağırsak gazlarını giderir, sindirim sistemi rahatsızlıklarına, ishale, bulantıya ve kusmaya karşı iyi gelir.

Papatya:Ateşi düşürür,ağrıları keser,spazm çözer,terletir,sinirleri yatıştırır,bağırsak gazlarını giderir,vücuda rahatlık verir.

Rezene:Nefes darlığı, astım bronşitte faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Karın ağrılarını keser. Karaciğer tıkanıklığını, mide üşütmesini giderir. İshali keser. Ağrı kesicidir. Unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite karşı çok etkilidir. Her türlü soğuk algınlığına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

Sinameki: Bağırsak üzerinde müshil etkisi yapar. Kabızlık sorunu için önerilir.

Isırgan:Isırgan otu çayı kullanımı idrar söktürücü metebolizmayı uyarıcı ve kuvvetlendirici, bağışıklık sistemini güçlendirici organizmanın yıkım gücünü yok edici etkiye sahiptir.

Zencefil:İştah açıcıdır,antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar,mideyi düzenler,mide bulantılarını giderir.