KısırLığın Tedavisi

KISIRLIK TEDAVİSİNDE TÜP BEBEK VE MİKROENJEKSİYON

“Tüp bebek veya mikroenjeksiyon, tüplerin tıkalı olması, ciddi sperm bozuklukları, diğer tedavilerle baŞarı elde edilmeyen endometriozis hastaları, yumurtlama bozuklukları, hafif sperm bozuklukları ve açıklanamayan kısırlık hastalarında uygulanan yöntemlerdir. Mikroenjeksiyon, (ICSI) sperm sayısının ya da hareketliliğinin yetersiz olduğu, sperm Şekillerinin bozuk olduğu veya diğer tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tek bir sperm hücresi kadından elde edilen yumurtanın içerisine mikroskop altında çok ince bir iğne yardımı ile  enjekte edilir. Bu yolla, laboratuvar ortamında döllenme sağlanır.”

DOĞRU ZAMANDA VE YETERLİ SAYIDA CİNSEL İLİşKİ

Gebeliğin gerçekleŞmesinin birçok faktöre bağlı olduğunu vurgulayan, “Esas önemli olan doğru zamanlama ve yeterli sayıda cinsel iliŞkidir” diyen Jinekolog Arslan, doğru zamandan ne anlamak gerektiğini Şöyle açıklıyor:”Zamanlamadan kasıt; yumurtlama olduktan sonra spermin bu yumurtayı yakalayarak döllenmenin sağlanmasıdır. Ancak her kadının yumurtlama dönemi farklılık gösterebilir. Bu nedenle doğru zamanlama konusunda çiftlere yardımcı olabilecek bazı uygulamalar da mevcuttur. Tabii ki cinsel iliŞki sıklığının yanında, yeterliliği de bizim için çok önemli. Çiftlere haftada ortalama 3 kez cinsel iliŞkiyi önermekteyiz. Ancak kimi zaman stres baŞta olmak üzere bazı faktörlerden dolayı kadınlarda, vajinal kuruluğa, ağrılı cinsel iliŞkiye (Disparoni) ve zamanlı cinsel iliŞkiye (Timed İntercourse) bağlı Şikayetler gözlenebilmekte ve iliŞki sayısında da sıkıntı olabilmektedir. Bu sıkıntılar yaŞandığında ise bazı vajinal jeller kullanılabilir.

VAJİNAL ORTAM UYGUN HALE GETİRİLMELİ

Ancak kullanılacak vajinal jellerin, spermlerin hareketliliğine ve yaŞamasına engel olmaması, kadınlarda ise bakteri üremesi, mantar, kaŞıntı gibi problemlere sebep olmaması için iyi seçilmesi gerekir. İçerdiği doğal arabinogalaktan bitki Şekeri sayesinde spermlere zarar vermeyen, hatta sperm hücrelerine antioksidan destek sağlayarak güçlendiren ve doğal yolla gebeliği sağlamaya yardımcı olan ürünler de var. Bu tür ürünlerin infertil çiftlerde vajinal ortamı spermler için daha uygun ve doğal hale getirdiğine, spermlere antioksidan destek sağlayarak güçlendirip, gebelik Şansını arttırdığına yönelik yayınlar mevcuttur.” “Öncelikle amacımız hastalarımızın doğal yollarla gebe kalmalarını sağlamak ve boŞ yere hormon tedavisi ve cerrahi iŞlemlere maruz kalmalarını önlemektir” diyen Dr. Arslan, ovulasyon yani yumurtlama tayininin gebe kalamayan kadınlarda çok büyük bir öneme sahip olduğunu söylüyor.