Regaip Kandili 2020

27 Şubat 2020 Perşembeyi Cumaya Bağlayan Gece Mübarek 3 Ayların başlangının ilk Kandili olan Regaip Kandilini inşALLAh İhya Edeceğiz.

Mübarek üç ayların müjdecisi Regaip Kandili için geri sayım başladı. Diyanet Regaip Kandili 2020 tarihini duyruldu.Müslüman âlemi çok değer verdiği üç aylara bugün kavuştu. Üç aylar başlangıcı ile birlikte 2020 Regaip Kandili tarihi merak konusu oldu.Üç ayların başlangıcının da habercisi olacak olan Regaip Kandili, çeşitli ibadetlerle idrak edilecek.

Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğabe” kökünden gelir. “Reğabe”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak,
ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.”Reğabe” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir
ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğabe”dir.”Reğabe”nin çoğulu da “reğâib”dir.
Kelime olarak regâib”in aslı budur. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir.
Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor.
Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar.
Bu geceye hürmet edenleri affeder.Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

 

Resûlullah Efendimiz ümmetine şu duayı telkin etti:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Ey Allâhʼımız! Receb ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)