ŞEKER HASTALIĞINDA BİTKİSEL TEDAVİ

ŞEKER HASTALIĞINDA BİTKİSEL TEDAVİ

TEDAVİ

   1. şeker hastalığı, bir beslenme hastalığıdır. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, yani karbonhidrat-protein-yağ dengesi sağlanmalıdır.
   2. Yağsız süt, yoğurt, yağsız et, balık, yumurta, patates, hububat, bakliyat yenmelidir.
   3. Sebzelerden lahana, tere, soğan, marul, salatalık, turp, domates, patlıcan ve yerelması tavsiye edilir.
   4. Meyvelerden ise ekŞi elma, limon, greyfurt, yeŞil erik, koruk gibi ekŞi olanlar tercih edilmelidir.
   5. Baharatlar vücudumuzdaki salgı bezlerine tesir ederek, onları çalıŞtırırlar. Bu nedenle her sofrada bulundurulmalıdırlar.

BİTKİLERLE TEDAVİ

   1. Tunus Baklası ( çemen ) : İki bardak suya 1 kaŞık çemen konur ve orta ateŞte piŞirilerek sabah kahvaltısından önce içilir.
   2. Yulaf : Yemeklerden önce veya iki yemek arası, günde 3-4 bardak salep Şeklinde, 1 bardak suya 1 kaŞık yulaf unu katarak, orta ateŞte piŞirip içmelidir.
   3. Mersin Yaprağı : 1 litre kaynar suya, 1 yemek kaŞığı yaprak konur. 15 dakika demleyip süzülür ve her yemekten önce 1 çay bardağı içilir.
   4. Okaliptus : 1 litre kaynar suya, 1 yemek kaŞığı yaprak konur. 15 dakika demleyip süzülür ve her yemekten önce 1 çay bardağı içilir.
   5. Karadut Yaprağı : 1 çay bardağı sıcak suya, 1 tatlı kaŞığı hulasası konur. Yemeklerden önce içilir.
   6. Ceviz Yaprağı : 1 litre kaynar suya, 1 yemek kaŞığı yaprak konur. 15 dakika demleyip süzülür ve her yemekten önce 1 çay bardağı içilir.
   7. Zeytin Yaprağı : 30 gr. yaprak ince kıyılıp, 1 litre suya atılır, 2 dakika kaynatılıp, 15 dakika demlenir ve süzülür. Yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.
   8. Ardıç Tohumu : 30 gr. ardıç, 1 litre< suya atılır, 10 dakika kaynatılıp, 15 dakika demlenir ve süzülür. Yemeklerden sonra 3-4 çay bardağı içilir.
   9. Böğürtlen
  10. Adaçayı
  11. At kuyruğu (kırkkilit otu)

Bitkilerle yapılan tedavilerin yararlı olabilmesi için, yukarıdaki tedavi Şekillerinin en az 2-3 ay sürekli uygulanması gerekir.