Tarım Sigortaları Havuzu’nda Destek Oranları Belli Oldu

Tarım Sigortaları Havuzu hasar ziyadesi desteğine ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar kapsamında, Tarım Sigortaları Havuzu Idare Kurulunca onaylanan Risk Paylaşımı ve Reasürans Planına nazaran, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 1 Ocak 2019-31 Aralık 2021 tarihlerinde akdedilen sigorta kontratlarından kaynaklanan lakin reasürans ve retrosesyon yoluyla aktarımı yapılamayan risklerin her bir yıl itibarıyla hasar prim orantıları belirlendi.

1 OCAK’TAN İTİBAREN BEĞENILEN OLMAK ÜZERE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Buna nazaran, havuzun üzerinde kalan kısmı için yüzde 75 ile yüzde 90 arasında, havuzun ve havuza iş temin eden sigorta şirketlerinin üzerlerinde taşıdıkları kısım için yüzde 150 üzeri, münhasıran bitkisel eserler don riski, hayvan hayat branşları şap illeti, ek illetler ve terör riskleri ile sera ve su eserleri branşlarıyla ilgili yüzde 180’i aşan, münhasıran kaza bazlı kuraklık verim sigortasıyla ilgili de yüzde 150’yi aşan kısmı için tamamı itibarıyla hasar ziyadesi desteği taahhüt edildi.

Hasar ziyadesi desteği muhtaçlığının ortaya çıkması durumunda bu fiyat, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden havuza aktarılacak. Kaynak ve Maliye ile Tarım ve Orman bakanlıklarınca yürütülecek karar, 1 Ocak 2019’dan beğenilen olmak üzere yürürlüğe girdi.

Kaynak: AA