TESK Başkanı Palandöken: Sebze ve Meyve Fiyatları Yarı Yarıya Düşecek

Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, “Sebze ve meyve fiyatları önümüzdeki günlerde yarı yarıya düşecek” dedi.

TESK Lideri Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, vatandaşın pahalı fiyatlardan şikayetçi olduğu vurgusu yaparak, “Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz” açıklamasını kıymetlendirdi. Erdoğan’ın fiyatların istikrara kavuşması için kararlı olduğunu gördüğünü belirten Palandöken, “Konfederasyonla işbirliği ile 2 milyon esnafımızla birlikte fahiş fiyatların önüne geçilmesi ve üretimin artırılması için çalışmalar başlayacak. Bunu artık hayata geçirmenin vakti geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, spekülatif fiyat artışlarının, üreticinin ve tüketicinin zararına bu türlü bir ticaretin mümkün olmayacağını söyledi” dedi.

Bendevi Palandöken

“SEBZE VE MEYVE FİYATLARINDA YÜZDE 50 ORANTISINDA DÜŞÜŞ OLACAK”

Fiyat istikrarının sağlanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını da tabir eden Palandöken, “Biz de elimizi taşın altına koyacağız. Vatandaşın daha kaliteli, daha kısa vakitte meskenine en yakın noktada gereksinimini almasının sağlanması için birlikte çalışacağız” dedi. Vatandaşın tutarlı fiyata ne vakit alışveriş yapacağı konusunda da malumat paylaşan TESK Yöneticisi Palandöken, TBMM’nin açılacağı günü işaret etti. TBMM’nin birinci gündem unsurunu fiyatlarda istikrarı sağlayacak formüllerin oluşturacağını belirten Palandöken, “Vatandaşlarımız hiç tedirgin olmasın. Bundan sonra zati mevsimsel bir düzelme olacak. Fiyat istikrarı resen zati gelmiş olacak. Iktisat ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da müjdeleriyle birlikte piyasaları regüle etti. Benim varsayımım 15-20 gün sonra bu hareketlilik başlayacak. Münasebetiyle piyasalar rahatlayacak. Zerzevat ve meyve fiyatlarında yüzde 50 orantısında bir düşüş olacak” diye konuştu.

“TEDİRGİNLİĞE GEREK YOK”

Palandöken, her yıl turfanda periyodunda fiyat artışı olduğunu, lakin bu yıl nedense çok dillendirildiği için dikkat çektiğini söyledi. Seraların yıkılması ve doğal afetlerin de fiyat artışına sebep olduğunu kaydeden Palandöken, “Tabi fırsatçılar da bu sırada hizmetteydi. Her ne kadar hükümet bu bahiste halka destek olsa da üretilecek eserin yetişmemesi nedeniyle arz-talep istikrarında değişim oldu. Süratle önümüzdeki haftalarda fiyatlarda gerileme olacak” dedi.

Mahallî seçimlerin bitmesiyle artık herkesin iktisada odaklanacağını belirten Palandöken, “Süreç bu türlü devam etmeyecek. Herkes emin olsun ve tedirgin olmasın. Fiyatlar önemli nispette düşecek. Önümüz Ramazan. Bilhassa belirtmek istiyorum, her Ramazan öncesi et başta üzere besin fiyatlarının yükseleceği tarafında söylentiler çıkıyor. Bu türlü bir şey olmayacak. Piyasada et bol. Tedirginliğe gerek yok” diye konuştu.

Kaynak: DHA